Za nami dwa intensywne dni spędzone w Tauron Arenie na imprezie, organizowanej przez firmę Foto-Plus. Expozycja, która odbyła się 29-30 września, to jeden z najważniejszych eventów fotograficznych w Polsce. Gromadzi w jednym miejscu ogromną liczbę prelegentów oraz wystawców, prezentujących najnowsze rozwiązania fotograficzno-filmowe. W tym roku na Expozycji odbyło się ponad 40 różnych warsztatów oraz prelekcji, a zarejestrowało się 2,5 tysiąca osób. Wśród prelegentów aż siedem osób wystąpiło z naszego ramienia i podzieliło się wiedzą na temat oświetlenia studyjnego, tworzenia wyjątkowych kadrów oraz produkcji filmowej.

 

Niesamowita frekwencja

Podczas wykładów i prelekcji prowadzonych przez naszych ambasadorów, udostępniono nam salę S-1, która dosłownie pękała w szwach! Tak duża frekwencja, nie tylko nas zaskoczyła, ale również pozytywnie nakręciła. Chodź występy przed tak dużą liczbą słuchaczy były również lekko stresujące, dostarczyło to wielu pozytywnych wrażeń nam, jak i naszym ambasadorom. Mieliśmy okazję obcować z fantastyczną publicznością, która okazała nam bardzo pozytywny feedback. Dzielenie się wiedzą z tak zaangażowanym tłumem, to sama przyjemność!

 

 

Warsztaty i prelekcje

Wśród prowadzących nie mogło zabraknąć ambasadorów naszych głównych marek. Maja Kupidura, Łukasz Skwiot oraz Dawid Mazur godnie reprezentowali markę Quadralite. Łukasz Piecyk oraz Filip Kowalkowski gościnnie wystąpili z ramienia marki Godox. Tomek Przychodzień zapraszał na wspólną wyprawę fotograficzną Light Guides oraz Irix, a Mateusz Gugałka wprowadził uczestników w świat obiektywów filmowych Irix.

 

Klimatyczna sceneria i halloweenowy styl

Na pierwszy ogień szedł Łukasz Piecyk, który wprowadził uczestników w temat fotografii studyjnej. Aby urozmaicić warsztaty pokazowe, wybraliśmy temat zbliżającego się Halloween i zbudowaliśmy setupy oświetleniowe, dzięki którym stworzyliśmy klimatyczną sesję. Całość uzupełniła również piękna modelka Hanna Górska w makijażu wykonanym przez Aleksandrę Kaczkę (aleksart.makeup), stylizacje, które udostępnił projektant Mateusz Gurgul oraz oryginalne tła od Black Drop Factory.

 

 

W trakcie pokazu wykorzystywaliśmy zestaw akumulatorowych lamp błyskowych marki Godox z serii PRO - AD1200, 300 i 200. Staraliśmy się często zmieniać setup oświetleniowy, zaczynając od klasyki w roli światła głównego, czyli softboxu P120L z podwójną dyfuzją. W kontrze lub wypełnieniu pracowały lampy z prostokątnymi modyfikatorami z serii SB-USW. AD1200 ze 120-tką w jednym z setupów wykorzystaliśmy także jako tło, nadając scenerii większej dramaturgii. Pod koniec sesji dołączyliśmy czaszę z zestawu AD300. Najpierw zestaw ten oświetlił tło, a na koniec został wykorzystany jako światło główne.

 

 

Zmysłowy balet, jako kreatywny portret sportowy

Łukasz Skwiot, fotograf sportowy i ambasador marki Quadralite miał przyjemność pracować z przepiękną Małgorzatą Timofiejew, tancerką baletową, wykonującą różne figury, które za pomocą lamp błyskowych, zatrzymywaliśmy w kadrze.

 

 

Podczas prezentacji korzystaliśmy z trzech lamp Quadralite Atlas PRO 600 TTL. Naszym głównym celem było mrożenie ruchu, co zawsze jest wyzwaniem dla lamp błyskowych. W tej dziedzinie Atlasy Pro mogą pochwalić się krótkim czasem trwania błysku, co jest niezbędnym parametrem przy wykonywaniu tego typu ujęć. Do oświetlenia naszej tancerki użyliśmy składanego beauty disha 85 cm (Foldable Beauty Fish). Aby odciąć czarną sukienkę od czarnego tła, zastosowaliśmy dwie kontry z softboxami 40x180cm.

 

Wyprawa w góry wysokie

Tomek Przychodzień, jedna czwarta kolektywu Light Guides poprowadził wykład o tym, jak przygotować się na wyprawę w góry wysokie. Panowie z Light Guides mają w tym niemałe doświadczenie, ponieważ organizują fotograficzne wyprawy górskie w Polsce i na świecie już od prawie 5 lat, w tym kilka wspólnie z marką Irix Lens. Jako jedyni organizują foto-wyprawy w rejon Karakorum, gdzie co roku wracają ze zdjęciami najbardziej niesamowitych gór świata.

 

 

Kolejna wyprawa pod K2 odbędzie się w lipcu 2022 roku. Niedługo zaczniemy intensywne przygotowania programu, ponieważ będzie to wspólny projekt marki Irixz i Light Guides. Szczegóły niebawem!

 

Z fotografii do filmu

Mateusz Gugałka, brand manager Irix Lens zaprezentował, jak rozpocząć przygodę z filmowaniem będąc fotografem. Po wprowadzeniu teoretycznym i wyjaśnieniu podstawowych problemów, z którymi zmagają się początkujący filmowcy, takie jak klatkaż czy rozdzielczość, skupiliśmy się na części praktycznej, podczas której uczestnicy nauczyli się pracować z gimbalem oraz obsługiwać drona. Poruszyliśmy również kwestie różnic pomiędzy obiektywami fotograficznymi i filmowymi. Zwróciliśmy uwagę na tzw. oddychanie obiektywu. Efekt ten jest bardzo widoczny w filmie, ale niezauważalny w fotografii. Uczestnicy mieli możliwość przetestowania obiektów filmowych Irix Cine, w których ten niepożądany efekt jest praktycznie niewidoczny. Omówiliśmy również inne cechy obiektywów filmowych, takie jak zębatki oraz pracę z follow focusem. Nawiązaliśmy do tematu autofocusa, który jest używany na co dzień w fotografii, ale w filmie tylko w wyjątkowych sytuacjach. Na praktycznych przykładach omówiliśmy, dlaczego to manualny system ostrości jest bezpieczniejszy w filmie.

 

Podstawy oświetlenia studyjnego w fotografii portretowej

Maja Kupidura, ambasadorka Quadralite, znana ze swoich bajkowych portretów pokazała uczestnikom, jak w przyjemny sposób rozpocząć pracę z oświetleniem błyskowym. Początkowo mnogość funkcji i różnorodność lamp dostępnych na rynku może wprowadzać w zakłopotanie, jednak z tak wspaniałą przewodniczką jak Maja, praca ze światłem staje się przyjemnym doświadczeniem. Dzięki lampom błyskowym możemy osiągnąć spektakularne efekty na zdjęciach oraz zaoszczędzić pracę, którą przeznaczamy na post produkcję. Warsztaty pokazowe rozpoczęliśmy od wprowadzenia teoretycznego, tłumacząc, jak działają modyfikatory światła, lampy błyskowe oraz jakie są ich podstawowe funkcje. Pokazaliśmy z pozoru proste rzeczy, takie jak rozkładanie statywów, mocowanie lamp z uchwytami typu s-holder czy rozkładanie parasola.

 

 

Wskazaliśmy także różnice pomiędzy najczęściej wybieranymi modelami lamp błyskowych (Reporter 200 TTL, Reporter 200 Pro TTL, Atlas 600, Atlas 600 Pro i Move 200). Porównaliśmy lampę Quadralite Reporter 200 TTL z Atlasem 600 Pro TTL i wypróbowaliśmy je w praktyce, robiąc zdjęcia pięknej modelce, Marlenie Ziobro. Pokazaliśmy także, jak działają modyfikatory światła na przykładzie parasola deep space 130cm z dyfuzorem, który porównaliśmy z Hexadecagon 90cm.

 

Błyskaj na ślubach!

Dawid Mazur, znakomity fotograf ślubny, który od wielu lat prowadzi warsztaty Masterclass dla zaawansowanych fotografów, podczas swojej prelekcji zrobił prawdziwe show! Na sali wykładowej ledwo udało się pomieścić! Staraliśmy się, aby każdy znalazł kawałek miejsca, bo opuszczenie tak fantastycznego wykładu, zostawiłoby straszny niedosyt! Dawid opowiedział o swojej przygodzie z fotografią ślubną, jak sprostać oczekiwaniom klientów oraz jak ich zaskoczyć. Niezbędne do tego okazują się być lampy błyskowe oraz modyfikatory światła, które otwierają drzwi kreatywnym pomysłom. Na przykładach, Dawid pokazał różnice pomiędzy zdjęciami wykonanymi z użyciem lampy błyskowej oraz bez niej. Niektórzy uczestnicy dziwili się, że używa lamp podczas słonecznego dnia. Poznając jednak zasady ich działania okazuje się, że lampy błyskowe mogą idealnie doświetlić sylwetkę i zminimalizować padające cienie.

 

 

Podczas części praktycznej pokazaliśmy, jak działa Stroboss 60 oraz Reportet 200 TTL. Skupiliśmy się również na Magmodach, takich jak:

  • MagGrip: uchwyt do modyfikatorów połączony z lampą.
  • MagGrid: plaster miodu, który daje większą kontrolę nad światłem.
  • MagGel: kreatywne żele kolorowe do urozmaicenia zdjęć.
  • MagSphere: modyfikator który zmiękcza światło i rozprasza na większą powierzchnię.
  • Zestaw MagBeam Wide, czyli zestaw do kreowania różnorodnych kształtów światła, takich jak światło teatralne z wyraźnymi krawędziami oraz z soczewką, która zwiększa moc błysku lampy.

 

 

 

Moc błysku bez kabli w stylu fashion!

Filip Kowalkowski, to nie tylko świetny fotograf reklamowy, ale również wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Było to widać podczas jego wykładu w Tauron Arenie, który porwał tłumy! Filip to fantastyczny mówca, który inspiruje do doskonalenia sztuki fotografowania.

Celem pokazu było uzyskanie różnych setów oświetleniowych z wykorzystaniem maksymalnie dwóch lamp. Od bardzo ostrego światła, po bardzo miękkie.

Do portretów na kolorowym tle od Black Drop Factory, wykorzystaliśmy dwie lampy. Pierwsza to Godox AD 400 Pro zawieszona na boomie nad modelką. Lampa świeciła przez softbox octagonalny 120cm. To było nasze główne światło. W przypadku drugiej lampy wykorzystywaliśmy Godox AD 300 z założonym beauty dishem 80cm.

 

 

Kolejne portrety na tle były oświetlane jedną lampą Godox AD 300 z beauty dishem 80cm. Szukaliśmy klasycznego oświetlenia typu Rembrandt. Gdy cienie robiły się zbyt intensywne, rozjaśnialiśmy je białą blendą, ustawioną naprzeciwko lampy, w odległości około metra.

Trzeci set miał imitować światło ostre dzienne. Błyskaliśmy jedną lampą Godox AD 400 Pro z założoną czaszą. Celem było uzyskanie właśnie ostrego charakteru światła.

Czwarty set, był czarno-biały. Wykorzystaliśmy do niego dwie lampy. Pierwsza to Godox AD 400Pro wraz z softboxem 120cm. Ustawiliśmy ją za modelką tak, aby robiła białe tło. Druga lampa Godox AD 300 z założonym softboxem beauty dish, ustawiona lekko z prawej strony pod kątem w taki sposób, aby doświetlić modelkę i uzyskać interesujące cienie z lewej strony portretu. Pozowała nam Alicja Jurek, której oryginalna uroda idealnie wpisuje się w fotografię mody.

 

 

Bez Was to nie to samo!

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie. Naszym ambasadorom oraz partnerom, dzięki którym ten event stał się dla nas bardzo ważny i pozostanie na długo w pamięci. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom, którzy tak licznie przybyli na nasze szkolenia. Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się z Wami wiedzą, inspirować i motywować do dalszej nauki, ujarzmiania światła i zatrzymywania w obiektywie pięknych kadrów. Pracujemy intensywnie nad kolejnymi eventami i już niedługo będziemy mieć dla Was kolejną porcję wrażeń! Do zobaczenie już niebawem!

 

Zapraszamy do obserwowania nas na Facebooku oraz odwiedzenia stron naszych marek i partnerów:

Next77

Quadralite

Godox

Irix

Black Drop Factory

 

X

Strona wykorzystuje pliki cookies tylko w celu ułatwienia jej przeglądania. Obsługe plików cookies mogą Państwo zmienić w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki jest równoznaczny z akceptacją plików cookies witryny. Czytaj więcej w polityce prywatności.