28 sierpnia w Hali Lipowej w Krakowie odbyły się pierwsze Krakowskie spotkania z fotografią i filmem, zorganizowane przez firmę Next77. Cały dzień obfity był w różnego rodzaju warsztaty oraz wykłady, przeprowadzone przez znanych i uznawanych profesjonalistów.

Zorganizowane było także stanowisko, gdzie każdy uczestnik mógł zapoznać się ze asortymentem marek Irix, Quadralite, Godox, Tokina, czy Hoya, a także wypróbować każdy z nich w praktyce, uzyskując doradztwo specjalistów oraz możliwość zakupu sprzętu.

Hala Lipowa to klimatyczne miejsce w dynamicznie rozwijającej się części Krakowa, na Zabłociu, sąsiadujące z MOCAK-iem (Muzeum Sztuki Współczesnej). Industrialne i fotogeniczne wnętrza sprzyjały twórczym inspiracjom. Dostępne na miejscu stoiska z jedzeniem umilały czas odpoczynku i dodawały energii uczestnikom na dalsze wyzwania fotograficzne i filmowe.

 

 

W fotografii wspólne spotkania branżowe oraz integracja stanowią stały element środowiska. Dają one możliwość ciągłego rozwoju, wzajemnej nauki, a także mobilizacji do stawiania sobie kolejnych wyzwań, a także próbowania innych dziedzin sztuki fotografii – uczymy się przecież całe życie!

Naszym zamysłem przy organizacji Krakowskich Spotkań z Fotografią oraz Filmem była integracja tych dwóch, tak pokrewnych ze sobą środowisk. Chcieliśmy dać uczestnikom szanse poznania obydwu stron i wymiany wzajemnej wiedzy. Organizowaliśmy zarówno wykłady, które dawały szansę poznania świata fotografii od strony doświadczonych profesjonalistów, ale także były miejscem wymiany wzajemnych doświadczeń i odczuć, otwartej dyskusji na intersujące każdego fotografa tematy. Największą część stanowiły praktyczne warsztaty z wykorzystaniem sprzętu Irix, Quadralite oraz Godox. Przyciągnęły ono szerokie grono chętnych i były świetną okazję do przetestowania sprzętu przed zakupem.

Jednym z prowadzących wykłady był wybitny fotograf Michał Masa Mąsior. Tematyką jego wykładu było połączenie pracy komercyjnej fotografa z projektami osobistymi, a co za tym idzie pokazywał na przykładzie swojego doświadczenia, jak w świecie fotografii zarobić, nadal tworząc rzeczy bliskie naszemu sercu.

 

 

Jakub Barański (znany jako Kubełkowaty) przeprowadził prelekcje, w czasie której opowiedział, jak poradził sobie zawodowo w czasie pandemii, a także jak zaczął zarabiać na fotografii i o całokształcie pracy w tym zawodzie. Po wykładzie przeprowadził pokazowe warsztaty z kreatywnego portretu sportowego, w czasie których pozowały dwie wspaniałe tancerki: Nina Laszczyk (taniec współczesny) oraz Małgorzata Timofiejew (balet).

 

 

Kubełkowaty uczył głównie jak pracować z modelką i poradzić sobie z ruchem w kadrze, tłumacząc od technicznej strony, jak zatrzymać dynamiczne pozy modelek. Efekty tej sesji zachwyciły uczestników, którzy wynieśli z niej niesamowite ujęcia.

Na warsztaty zaprosiliśmy również Mateusza Luzara, który przeprowadził warsztaty dotyczące splashy i zamrażania ruchu wraz z wykorzystaniem lamp marki Godox. Skupił się na fotografii produktowej, wykorzystując butelkę Bjorna, którą uczestnicy polewali wodą. Mateusz opowiedział o tym, jak fotografuje się produkt, czym jest splash master oraz o trikach wykorzystywanych w tej dziedzinie fotografii. Uczestnicy sami budowali plan zdjęciowy, polewali butelki wodą i tworzyli zdjęcia, przy tym niesamowicie się bawiąc. Poza butelką Bjorna, fotografowali także kraftowe piwo marki Godox, które po warsztatach każdy z zabrał do domu.

 

 

Łukasz Piecyk poprowadził warsztaty z portretu biznesowego, na których opowiedział o tym, jak ustawić oświetlenie oraz sylwetkę modela oraz jak zaspokoić potrzeby klienta biznesowego, który zleca nam wykonanie sesji zdjęciowej.

 

 

Warsztaty przeprowadzone przez Maję Kupidurę były interesującym wprowadzeniem w świat fotografii studyjnej. Przy wykorzystaniu lamp Quadralite pokazała, jak łatwe może być wykorzystywanie sztucznego oświetlenia przy sesjach fotograficznych oraz jak spektakularne efekty da się osiągnąć dzięki nim.

Na sam koniec Mateusz Gugałka przeprowadził wykład wprowadzający uczestników w świat sztuki filmowej. Opowiedział o podstawach produkcji, pokazując podstawowe funkcje, takie jak focus breathing, montaż, czy obróbka filmowa. Uczył też uczestników, jak korzystać z drona, a także jak nim sterować.

 

 

To na pewno nie ostatnia edycja spotkań organizowanych przez firmę Next77. Jesteśmy zmotywowani do tego, żeby kontynuować rozpoczętą tradycję integrowania środowiska fotograficznego. Mamy nadzieję, że spotkamy się już niebawem podczas kolejnego eventu!